Zastosowanie suchego lodu w cateringu

Suchy lód jest najbardziej znany ze swojego zastosowania w transporcie towarów. Branże które wymagają niskich temperatur podczas transportu to przede wszystkim branża spożywcza, kosmetyczna i farmaceutyczna. W niniejszym artykule chcemy skupić się na branży spożywczej ze szczególnym uwzględnieniem firm cateringowych. Dlaczego suchy lód dla firm cateringowych do doskonałe rozwiązanie?

Catering

Catering to bardzo popularna usługa polegająca na przygotowaniu i dostarczeniu gotowych potraw. Zazwyczaj swoje zastosowanie ma podczas organizacji przyjęć (np. bankietów, konferencji, uroczystości firmowych). Termin catering odnosi się również do przygotowania i wydawania posiłków np. w samolocie lub w pociągu.

Suchy lód dla firm cateringowych

Suchy lód wykorzystywany w cateringu najczęściej przybiera formę granulatu fi 16mm. Granulat może być umieszczony w pojemniku o dowolnej wielkości. Produkty umieszczone w pojemniku powinny być dokładnie przysypane suchym lodem. Tego rodzaju granulat odznacza się długim okresem sublimacji dzięki czemu przygotowane potrawy zachowują świeżość znacznie dłużej niż w przypadku zastosowania tradycyjnego lodu. Temperatura granulatu suchego lodu wynosi -78,5 stopnia Celsjusza, w takich warunkach potrawy pozostają świeże przez wyraźnie dłuższy czas. Dzieje się tak dzięki obniżonej ilości tlenu na rzecz dwutlenku węgla. Takie warunki minimalizują proces psucia się żywności, ponieważ dwutlenek węgla wytworzony w procesie sublimacji charakteryzuje się właściwościami hamowania rozwoju bakterii i grzybów. Dodatkową zaletą przemawiającą na rzecz suchego lodu kosztem lodu w kostkach jest ograniczenie wody, która po rozpuszczeniu zazwyczaj zostaje w pojemnikach. Mówiąc o zaletach dla firmy cateringowej nie można zapomnieć o kwestii estetycznej. Dania przygotowane na zamówienie zawsze muszą spełniać odpowiednie standardy estetyczne. Nie mówimy tutaj o hurtowym transporcie żywności lecz o przewożeniu gotowych dań czekających na podanie dla gości. Zastosowanie delikatnego granulatu pozwala z większą dbałością zadbać o wspomniany aspekt estetyczny.

Zgodnie z dyrektywą unijną oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 roku suchy lód jest w pełni bezpieczny dla produktów spożywczych i może być stosowany jako dodatek do żywności. Jakie towary można przewozić za pomocą suchego lodu? Niska temperatura oraz zmodyfikowana atmosfera pozwala na transport wymagających produktów spożywczych. Mogą to być potrawy mięsne oraz ryby. Ponadto, wszystkie produkty które wymagają niskich temperatur np. desery, ciasta, sałatki, przetwory mleczne.

Przyglądając się zagadnieniu zastosowania suchego lodu dla firm cateringowych na koniec można wspomnieć o funkcji estetycznej jaką często spełnia suchy lód na bankietach. Dania lub drinki udekorowane suchym lodem w postaci gazowej potrafi zachwycić gości. Zazwyczaj suchy lód jest stosowany jako zamiennik bardziej popularnego ciekłego azotu. Suchy lód poza funkcją dekoracyjną jest ceniony jako dobry nośnik aromatu przypraw.

Podsumowując, suchy lód to doskonałe rozwiązanie dla firm cateringowych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom pozwala w sposób bezpieczny dostarczyć świeże dania nawet podczas dłuższych transportów. Wykorzystanie suchego lodu w cateringu to sprawdzone rozwiązanie które jest z powodzeniem stosowane na całym świecie.