Zastosowania suchego lodu

Suchy lód

Suchy lód to fascynująca substancja która ma coraz więcej zastosowań. Zanim jednak przejdziemy do przykładów wykorzystania suchego lodu w przemyśle, przyjrzyjmy się właściwościom tej substancji:
  • standardowo występuje w temperaturze -78°C,
  • gęstość 1,1 – 1,4 g/cm
  • topienie suchego lodu nie przyczynia się do wilgoci ponieważ parowanie odbywa się tylko poprzez sublimacje,
  • straty przy przewożeniu suchego lodu w termicznych pojemnikach wynoszą około 4% na dobę,
  • niepalny,
  • obojętny smak i zapach,
  • produkt nie jest toksyczny.

Jakie zastosowania ma suchy lód?

Możliwości zastosowania suchego lodu jest wiele i co istotne wciąż poznajemy nowe przykłady wykorzystania tej osobliwej substancji.  Najczęściej wykorzystywany jest jako środek chłodzący w chłodniach i transporcie spożywczym. Jednak na przestrzeni lat znalazł swoje zastosowanie również w innych obszarach. Poniżej krótko opisano najpopularniejsze przykłady wykorzystania suchego lodu.

Chłodnictwo i gastronomia

Suchy lód nie posiada smaku ani zapachu do tego jest bezwonny. Takie właściwości sprawiają że jest jest idealny do transportu żywności. Suchy lód posiada numer w Europejskim Spisie Substancji Chemicznych: 204-696-9. Jest dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zazwyczaj jest stosowany do przewozu mrożonek i mięsa. Poza tym znalazł swoje zastosowanie w transporcie produktów farmaceutycznych i chemicznych, które muszą być utrzymane w niskiej temperaturze. Zaliczają się do tego różnego rodzaju szczepionki jak również preparaty krwiopochodne, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki temperaturowe. Poza transportem medycznym suchy lód jest wykorzystywany w samolotach i pociągach do utrzymywania niskiej temperatury przewożonych napojów i posiłków. Produkty zapakowane są w hermetyczne opakowanie wypełnione suchym lodem dłużej utrzymują termin ważności dzięki czemu został doceniony przez branżę gastronomiczną.

Czyszczenie suchym lodem

Coraz częściej suchy lód wykorzystywany jest w branży technicznej do czyszczenia powierzchni. Sposób ten nazywany jest metodą piaskowania suchym lodem. Taka niestandardowa metoda czyszczenia została znalazła swoje zastosowanie w branży technicznej ponieważ pozwala na czyszczenie maszyn które pozostają w ruchu.

Branża rozrywkowa

Najczęstszym rozwiązaniem jest

użycie suchego lodu do sesji zdjęciowych

, ponieważ w pomieszczeniu zamkniętym suchy lód zmienia się w gęstą mgłę, co daje możliwość uchwycenia niesamowitych momentów na fotografii. Efekt mgły bywa również wykorzystywany podczas spektakli teatralnych. Zastanawialiście jak tworzony jest efekt tzw. “mgiełki” w drinkach? Często ten spektakularny efekt 'WOW' zawdzięczamy właśnie zastosowaniu suchego lodu. Poza drinkami suchy lód jest wykorzystywany przez kucharzy w przygotowywaniu i serwowaniu potraw (głównie deserów).

Funkcja dydaktyczna

Obecnie jest stosowany przede wszystkim w specjalistycznych badaniach odbywających się w laboratoriach (np. przy spowolnieniu reakcji egzoterycznych). Jednak poza badaniami naukowymi

suchy lód jest z powodzeniem stosowany na zajęciach dydaktycznych

dla dzieci, młodzieży oraz studentów. Używanie suchego lodu zgodne z zasadami BHP i jest uznane za bezpieczne.

Ochrona przeciwpożarowa

CO2 redukuje ilość dwutlenku w atmosferze dzięki czemu posiada właściwości przeciwpożarowe.

Z powodzeniem może być wykorzystywany w celu tłumienia ognia

Uprawy - ograniczenie CO2

Ograniczenie dopływu CO2 pozwala zoptymalizować wykorzystanie procesu fotosyntezy. W rezultacie suchy lód znalazł swoje zastosowanie w rolnictwie (przede wszystkim w uprawach szklarnianych). Podsumowując, suchy lód znalazł swoje zastosowanie w wielu zróżnicowanych obszarach. Zaczynając od badań naukowych poprzez branże spożywczą na branży rozrywkowej kończąc Jednak śmiało można powiedzieć że głównym zastosowaniem suchego lodu pozostaje utrzymywanie niskiej temperatury podczas transportu i przechowywania towarów wymagających niskich temperatur. W czym przetrzymywany jest suchy lód? Do tego celu wykorzystywane są specjalne kontenery izotermiczne. Odpowiednio przygotowany kontener zapewnia najwyższą jakość przechowywania towarów. Straty przy przewożeniu suchego lodu w termicznych pojemnikach wynoszą zaledwie około 4% na dobę. Tak dobry wynik jest możliwy do uzyskania dzięki stosowaniu efektywnych pojemników izotermicznych o uznanej marce.