Od ziemianek do kontenerów izotermicznych - historia przechowywania żywności

Kontenery izotermiczne

to obecnie jedno z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań do przechowywania i transportu towarów spożywczych. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzkość nie miła dostępu do tak rozwiniętej i niezawodnej technologii. Jak wygląda historia przechowywania żywności?

Na początku stosowano ziemianki

Ziemianki to prymitywne schronienie wykopane w ziemi. Służące do przechowywania żywności. Ściany tego typu ziemianek wykładano słomą. Ponadto do budowy prymitywnych ziemianek używano poszycia leśnego oraz odchodów zwierzęcych. Odpowiednie ułożenie takiej konstrukcji w ziemi pozwalało na uzyskanie względnie chłodnej temperatury pozwalającej na przechowywanie nie wymagających warzyw takich jak ziemniaki lub buraki.

Lodownia, lodnia, chłodnia .. czyli następca ziemianek

Jeszcze w XIX wieku nie znano takich urządzeń jak lodówki. Produkty spożywcze, w zależności od poziomu zamożności danego gospodarstwa, przechowywano w spiżarniach lub niewielkich komorach. Tego typu pomieszczenia były dedykowane żywności niewymagającej wyjątkowo niskich temperatur, np. warzywom, wędzonemu mięsu czy ziarnom i przyprawom. Natomiast lodownia lub innymi słowy lodnia to pomieszczenie służące do przechowywania lodu. Poza lodem ich głównym przeznaczeniem było przechowywanie produktów łatwo ulegających zepsuciu. Budowa typowej lodowni przypominała murowaną piwnicę umiejscowioną w zagłębieniu terenu, często w zaciemnionym miejscu. Murowane wnętrze było wyposażone w haki, które służyły do powieszenia mięsa. Przez długi czas lodownia była postrzegana jako dobro luksusowe, upowszechniła się dopiero na końcu XIX wieku.

Chłodziarka

Chłodziarka zwyczajowo zwana lodówką to maszyna cieplna która służy obniżeniu temperatury, poprzez odprowadzenie energii. Początki chłodziarki to rok 1862, kiedy to pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w sprzedaży. Prekursorem i wynalazcą pierwszej chłodziarki jest Australijczyk James Harrison. Działanie pierwszej chłodziarki opierało się na eterze dimetylowym lub amoniaku. Natomiast, pierwsza elektryczna chłodziarka została dopuszczona do sprzedaży dopiero w 1913 roku w Stanach Zjednoczonych. Zdumiewający jest fakt, że historia zamrażarek jest jeszcze krótsza ponieważ pierwsza chłodziarka z zamrażarką została wynaleziona dopiero w 1939 roku.

Kontener izotermiczny – nowoczesny sposób przechowywania żywności

Obecnie przechowywanie żywności nie stanowi najmniejszego problemu. To wszystko za sprawą nowoczesnych

kontenerów izotermicznych

, np. tych dostępnych w ofercie NAVI2, będących współczesnym odpowiednikiem dawnych lodowni. Jednak w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru są odporne na działanie warunków atmosferycznych i łatwe w transporcie, a do ich wypełnienia wykorzystuje się najczęściej

suchy lód

. Dzięki temu produkty spożywcze mogą być transportowane oraz magazynowane w higienicznych i bezpiecznych warunkach.