Czyszczenie powierzchni za pomocą suchego lodu

Obok transportu towarów jednym z głównych zastosowań suchego lodu jest czyszczenie różnego rodzaju powierzchni. Czyszczenie suchym lodem jest uznane za mało inwazyjne, dlatego można powiedzieć że opisywana metoda znalazła swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie powłoka czyszcząca jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Świetnie zastępuje popularniejszą ale bardziej inwazyjną metodę piaskowania. Przykładami sytuacji w których swoje zastosowanie ma suchy lód jest czyszczenie maszyn produkcyjnych, elewacji budynków, karoserii oraz powierzchni drewnianych.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem polega na wydmuchiwaniu suchego lodu na czyszczoną powierzchnię. Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza, granulat suchego lodu uderza w powierzchnie z dużą siłą. W rezultacie efekt kinetyczny jest porównywalny z konkurencyjnymi rozwiązaniami takimi jak materiał ścierny lub czyszczenie za pomocą piaskowania. Wartością dodaną przemawiającą na korzyść suchego lodu jest fakt że niemal od razu po zetknięciu się z czyszczoną powierzchnią granulat zmienia swój stan skupienia z stałego w gazowy. Właśnie dzięki zmiany stanu skupienia w gazowy (sublimacji) czyszczenie suchym lodem jest znacznie bezpieczniejsze ponieważ ryzyko uszkodzenia czyszczonego przedmiotu jest skutecznie zminimalizowane.

Zalety czyszczenia suchym lodem:

- Metoda jest uznana za skuteczną. Pozwala dokonać czyszczenia ze stosunkowo wysoką precyzją. Znakomicie nadaje się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Szacuje się że dociera w szczeliny o wielkości 1 mm.

- Czyszczenie suchym lodem pozwala na osiągnięcie rezultatów w stosunkowo krótkim czasie. W przypadku czyszczenia maszyn produkcyjnych istotnym czynnikiem jest fakt że proces nie wymaga przerywania pracy maszyn. Warto odnotować że maszyny, które posiadają gorące elementy nie stanowią przeszkody dla zastosowania czyszczenia suchym lodem. Innymi słowy, proces czyszczenia jest uznawany za bezpieczny dla grzałek oraz czujników elektrycznych.

- Czyszczenie suchym lodem to metoda przyjazna dla środowiska. Jest to jedna z metod czyszczenia która została zaakceptowana w USA przez departament rolnictwa (USDA) oraz agencje ochrony środowiska (EPA).

- Suchy lód ma właściwości odkażające. Dzięki tej właściwości z powodzeniem jest wykorzystywany w branży spożywczej.

- Proces czyszczenia polega na sublimacji z ciała stałego w gaz. Zatem można powiedzieć że proces jest w pełni suchy i nie przewodzi prądu. Taka właściwość jest bardzo istotna dla czyszczenia urządzeń elektrycznych gdzie użycie wody jest niewskazane.

Podsumowując, czyszczenie suchym lodem to nieinwazyjna metoda usuwania zanieczyszczeń, która charakteryzuje się długą listą zalet. Opisywana metoda czyszczenia z reguły usprawnia proces czyszczenia maszyn produkcyjnych oraz urządzeń wyposażonych w elementy elektryczne. Dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w różnych branżach. Między innymi w wymagającym przemyśle spożywczym oraz energetycznym.